Dwa dodatkowe dni wolne od pracy. Tłumaczymy, jak z nich skorzystać
Kto z nas nie marzy czasem o dodatkowym urlopie? Dbanie o wypoczynek jest równie ważny jak sumiennie wykonywanie swoich obowiązków, niestety do tej pory nie zawsze mogliśmy wykorzystać wolne dni tylko na przyjemne sprawy. Dzięki nowelizacji kodeksu, którą podpisał niedawno prezydent Andrzej Duda, będziemy mogli cieszyć się nawet dwoma dodatkowymi dniami na załatwienie nietypowych spraw. Trzeba pamiętać o kilku rzeczach.
Dwa dodatkowe dni urlopu. Kto z nich skorzysta?
Z nowelizacji kodeksu pracy wynika, że każdemu pracownikowi będzie przysługiwało tzw. zwolnienie z obowiązków z powodu działania siły wyższej. Zgodnie z dodanym artykułem 148, co roku każda osoba będzie mogła skorzystać z dodatkowych dni wolnych na załatwienie spraw związanych z rodziną, chorobą, wypadkami lub innymi sprawami losowymi.
Pracownicy będą mieli do dyspozycji aż dwa takie dni robocze. Okazuje się, że nie trzeba ich wykorzystać w całości. Mowa łącznie o 16 godzinach, z których da się czerpać wiele razy. Przykładowo jeśli jednego dnia załatwienie osobistej sprawy zajmie nam 4 godziny, kolejnymi 12 godzinami, możemy dysponować wedle własnych potrzeb.
Ze wspomnianego zwolnienia skorzysta każdy pracownik – nawet ten, który zgodnie z umową pracuje mniej niż 8 godzin dziennie. Jednocześnie każdy z nas zachowa prawo do połowy wynagrodzenia.
Jak zgłosić chęć odebrania dodatkowych dni wolnych?
Osoba, która będzie zainteresowana dodatkowymi godzinami wolnymi, wcześniej będzie musiała poinformować o tym swojego przełożonego. Na szczęście okazuje się, że wystarczy zrobić to w dniu, w którym wydarzyła się dana sytuacja losowa. Konieczne będzie złożenie wniosku i ustalenie szczegółów dotyczących czasu zwolnienia.
Decydując się na „urlop” tego typu warto wziąć pod uwagę szczegóły – przykładowo jeśli nie skorzystamy z pełnej godziny zwolnienia od pracy, będzie ona zaokrąglana w górę do pełnej godziny. Musimy pamiętać, że pracodawca będzie miał obowiązek udzielić nam wspomnianego dnia wolnego.
Z jakiego dodatkowego urlopu jeszcze skorzystamy?
Dzięki nowelizacji kodeksu pracy obywatele Polski zaczną cieszyć się również wydłużonym urlopem rodzicielskim – okazuje się, że otrzymamy aż dziewięć tygodni płatnej opieki z tego tytułu. Dodatkowy urlop opiekuńczy zyskają osoby, które zajmują się osobami z niepełnosprawnością – w ich przypadku można liczyć o 33 tygodnie więcej.
Warto pamiętać, że urlop opiekuńczy przysługuje nie tylko osobom, które posiadają dzieci. Z pięciu dodatkowych wolnych skorzystają również osoby, które potrzebują zająć się innym członkiem rodziny np. rodzicem, małżonkiem lub inną osobą, która mieszka z pracownikiem.